Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W piątek, 29 listopada Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował informację w sprawie producenta melatoniny stosowanej przez Igę Światek. W informacji przekazano, że trwa niezapowiedziana wizyta inspekcji, aby potwierdzić lub wykluczyć zaistnienie wady jakościowej.
Iga Świątek
Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek
Shutterstock

Iga Świątek opublikowała w social mediach nagranie, w którym wyjaśniła dlaczego nie wzięła udziału w turniejach w Azji. Po turnieju w Cincinnati uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego, w jej organizmie wykryto niedozwoloną trimetazydynę (TMZ), a następnie została ukarana miesięczną dyskwalifikacją. Wykryto u niej minimalną ilość substancji antydopingowej, która – jak się później okazało – była także obecna w konkretnej serii melatoniny używanej przez nią od dłuższego czasu. "Przez ostatnie 2,5 miesiąca poddałam się surowemu postępowaniu agencji ITIA, które potwierdziło moją niewinność. Jedyny pozytywny test antydopingowy w mojej karierze z niewiarygodnie niskim stężeniem substancji zabronionej, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, sprawił, że pod znakiem zapytania stanęło wszystko, na co pracowałam przez całe życia. A ja i cały mój Zespół zmierzyliśmy się z ogromnym stresem i lękiem. Wszystko zostało skrupulatnie wyjaśnione, a ja mogę z czystą kartą wrócić do tego, co kocham najbardziej i wiem, że będę teraz silniejsza niż kiedykolwiek" – napisała Świątek w poście dołączonym do nagrania.

Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że polski podmiot wskazywany w doniesieniach medialnych jako producent produktu leczniczego, będącego przyczyną postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez Międzynarodową Agencję ds. Integralności Tenisa (ITIA), wytwarza zarówno produkty lecznicze z melatoniną, jak również z trimetazydyną.

GIF przekazał, że do Inspektoratu dotychczas nie wpłynęły zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dotyczące produktów leczniczych tego podmiotu zawierających wymienione substancje. „Doniesienia prasowe traktujemy jako zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej produktu leczniczego i podejmujemy działania, w tym niezapowiedzianą inspekcję w miejscu wytwarzania produktu, aby potwierdzić lub wykluczyć wadę jakościową. W przypadku potwierdzenia wady zostaną podjęte odpowiednie działania wobec produktu leczniczego i wobec wytwórcy. Niezwłocznie poinformujemy o wynikach inspekcji” – przekazano w opublikowanej informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.