Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Długość życia Polaków w zdrowiu. W piątek, 29 listopada 2024 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną pn. „Trwanie życia w zdrowiu w 2023 r.”. Z informacji opublikowanych przez GUS wynika, że Polacy coraz większą część życia żyją w zdrowiu.
seniorzy
Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS
Shutterstock

Na wstępie GUS przekazał, że wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. W przypadku, gdy oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem. Dodał także, że w analizie oczekiwanego trwania życia w zdrowiu ważne jest uwzględnienie również przeciętnego trwania życia. Przez trwanie w zdrowiu GUS definiuje część życia wolną od niepełnosprawności.

Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS 

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2023 r. trwanie życia w zdrowiu w momencie urodzenia wyniosło 61,3 roku dla mężczyzn (82,1 proc. życia w zdrowiu) i 64,6 roku dla kobiet (78,8 proc. życia w zdrowiu). Oznacza to wzrost o 1,2 roku dla mężczyzn i o 0,9 roku dla kobiet w stosunku do 2022 r.

W 2023 r. wskaźnik oczekiwanej długości życia w zdrowiu najbardziej zwiększył się dla mężczyzn w województwach: opolskim (o 1,8 roku), mazowieckim (o 1,6 roku), dolnośląskim (o 1,5 roku), śląskim (o 1,3 roku), pomorskim (o 1,2 roku), warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku), małopolskim (o 1,2 roku) oraz lubuskim (o 1,1 roku), a dla kobiet w województwach: dolnośląskim (o 1,4 roku), opolskim (o 1,3 roku), warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku), mazowieckim (o 1,2 roku), kujawsko-pomorskim (o 1,2 roku), lubuskim (o 1,1 roku) oraz pomorskim (o 1,1 roku). GUS podkreślił, że trwanie życia w zdrowiu wzrosło zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn we wszystkich województwach.

Życie w zdrowiu a miejsce zamieszkania

W publikacji porównano także życie w zdrowiu ze względu na miejsce zamieszkania. Z informacji opublikowanych przez GUS wynika, że w 2023 r. mieszkańcy obszarów wiejskich charakteryzowali się krótszym trwaniem życia w zdrowiu od mieszkańców miast. W 2023 r. oczekiwane trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w miastach wynosiło 61,3, a na wsi 61,1 roku, natomiast dla kobiet odpowiednio 64,6 oraz 64,4 roku. 

GUS zwrócił uwagę także na to, że mieszkańcy z województw zachodnich przeżywają większą część życia bez niepełnosprawności niż mieszkańcy województw znajdujących się na wschodzie kraju. "W przypadku mężczyzn województwa charakteryzujące się niskim zarówno trwaniem życia, jak i trwaniem życia w zdrowiu to: łódzkie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W województwie mazowieckim i dolnośląskim wartości obu wskaźników były zbliżone do poziomu krajowego. Województwa wielkopolskie i opolskie były jedynymi województwami w przypadku mężczyzn, gdzie oba wskaźniki osiągnęły wysoki poziom. Na uwagę zasługują również województwa zachodniopomorskie i lubuskie, w których pomimo niskiego trwania życia odnotowano relatywnie wysokie trwanie życia w zdrowiu. W przypadku kobiet niskim poziomem obu parametrów charakteryzowały się województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz śląskie. W województwie pomorskim parametry te były takie same jak dla poziomu krajowego. Województwa, w których zarówno trwanie życia, jak i trwanie życia w zdrowiu przekroczyły poziom krajowy to opolskie, mazowieckie oraz małopolskie. Na szczególną uwagę zasługują województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie, w których pomimo niskiego trwania życia występował wysoki wskaźnik trwania życia w zdrowiu, wyraźnie przekraczający poziom krajowy" - wskazano w publikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.