Koniec programu lepszego żywienia pacjentów w szpitalach. Jest apel o jego wydłużenie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych zwrócił się do szefowej resortu zdrowia z apelem o przedłużenie programu "Dobry posiłek w szpitalu". Program lepszego żywienia pacjentów w ramach pilotażu ma być zgodnie z obecnymi umowami realizowany tylko do końca grudnia. 
szpital jedzenie
Program lepszego żywienia pacjentów w szpitalach dobiega końca. Szpitale chcą jego wydłużenia
Shutterstock

Związek zaznacza, że program pozwolił na wprowadzenie znaczących zmian, które wyeliminowały negatywne opinie dotyczące jakości posiłków. Dlatego został wystosowany apel do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny o jego przedłużenie. 

"Dobry posiłek w szpitalu". Czy program zostanie wydłużony? 

Program "Dobry posiłek w szpitalu" został wprowadzony za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Pilotaż ruszył we wrześniu 2023 roku. Program już raz był przedłużany. Pilotaż programu miał się zakończyć 30 czerwca, ale został przedłużony o pół roku. Obecnie ma się zakończyć w grudniu 2024 roku. 

Program znacząco wpłynął na jakość posiłków w szpitalach, które do niego przystąpiły. Jak zaznaczył w swoim apelu OZPSP, od wielu lat jakość posiłków serwowanych pacjentom w szpitalach była przedmiotem krytyki ze strony opinii publicznej i mediów. Program "Dobry posiłek w szpitalu” to zmienił. 

"Fotografie przedstawiające dania o niskiej jakości i nieestetycznym wyglądzie stały się symbolem problemów związanych z żywieniem w placówkach medycznych. Program "Dobry posiłek w szpitalu" pozwolił na wprowadzenie znaczących zmian, które wyeliminowały negatywne opinie dotyczące jakości posiłków i przyczyniły się do poprawy żywienia pacjentów" — argumentuje zarząd OZPSP. 

Lepsza jakość posiłków

Zgodnie z założeniami programu, posiłki w szpitalach, które biorą udział w pilotażu, przygotowywane są w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka. Dodatkowo codziennie na stronach internetowych placówek publikowane są zdjęcia posiłków. To wszystko za dodatkowe 25,62 zł za tzw. "osobodzień". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Dzięki realizacji programu posiłki serwowane w szpitalach zyskały na wartościach odżywczych, co pozwala lepiej odpowiadać na potrzeby osób hospitalizowanych, szczególnie tych wymagających zbilansowanej diety. Poprawie uległa również estetyka dań, co zwiększyło ich atrakcyjność i zachęciło pacjentów, w tym osoby z obniżonym apetytem, do spożycia przygotowanych potraw. Zmiany te spotkały się z bardzo pozytywną reakcją pacjentów, którzy doceniają różnorodność, smak oraz jakość serwowanych posiłków" — czytamy w apelu związku szpitali. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.