Komu należy się zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi to świadczenie w 2025 r.?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, które mogą pomóc osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Komu przysługują te świadczenia i ile wynoszą?
Ile wynosi w tym roku zasiłek pielęgnacyjny?
Ile wynosi w tym roku zasiłek pielęgnacyjny?
shutterstock

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

  • osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
  • osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
  • jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny utrzymuje się na tym samym poziomie, na którym był wcześniej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, od 1 listopada 2024 r. wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w dalszym ciągu wynosi 215,84 zł miesięcznie. Kwota ta obowiązuje od 1 listopada 2019 r.

Zasiłek pielęgnacyjny nie jest tym samym co dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia oraz osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. W przypadku seniorów, dodatek ten przyznawany jest z urzędu i wypłacany wraz z emeryturą. W przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przyznawany jest na wiosek. Do wniosku należy dołączyć m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 330,07 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.